Paronter - 2008-11-21 08:18:44

Jak napisać dobre opowiadanie?

1. Pomysł.
Przede wszystkim, gdy chcemy napisać jakieś opowiadanie, musimy bezwględnie mieć dobry pomysł na nie. Najlepiej by było, gdyby to nie był jakiś zupełnie oklepany temat, tylko coś nowego i oryginalnego. Przykładem takiego pomysłu jest chociażby "Przygoda dwóch złodzieji". Takiego tematu raczej nie spotyka się w klasycznych opkach.

2. Fabuła.
Drugim naszym krokiem, po wyborze tematu powinno być utworzenie fabuły. Jest ona bardzo ważna, gdyż tak naprawdę bez fabuły nie ma opowieści. A więc musimy sobie wymyślić, jakie będziemy mieli postacie, oraz co będą one robiły, a więc utworzyć taki "kręgosłup" opowiadania. Jest to bardzo ważne dla rozwoju akcji, bowiem od tego zależy, co się stanie w przyszłości? O co chodzi? A mianowicie o to, że jeżeli z założenia Krzyś jest złym złodziejem, to nie podaruje komuś głodnemu jabłka. Jest to tzw. ciąg przyczynowo-skutkowy.

3. Napisanie akcji.
Kolejny krok, a jakże ważny! Tutaj bowiem, kierując postaciami mówimy im, co mają robić i jak się zachowywać. Bardzo ważne jest:
a)stosowanie epitetów, czyli najczęściej przymiotników określających rzeczownik (w skrócie: dużo opisów)
b)używanie jak największej ilości synonimów(wyrazów podobnych)
c)nieużywanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, chyba że w dialogach typu:
- Cha, cha - zaśmiał się Jan. (...)

4. Zakończenie.
Jeden z ostatnich już kroków, jednakże nie mniej istotny. Mianowicie chodzi o jakieś ładne skończenie, czasami można też sobie pozwolić na zakończenie, wskazujące na to, że akcja będzie kontynuowana (oczywiście, jeżeli planujemy kolejne części). Chociaż nie jest to bajka ani baśń, nie ma żadnego przepisu, który zakazywałby wprowadzenia końcówki z morałem. Na przykład "Złodzieje zostali ukarani". Niby zwykłe, nieskomplikowane trzy słowa, ale bardzo dużo znaczą. Bowiem "złodzieje" często są postrzegani jako zło, a skoro zostali ukarani, to znaczy że zło "przegrało". I tutaj wchodzimy w kolejną część, mianowicie:

5. Głębszy sens.
Warto się zastanowić, czy nasze opowiadanie nie ma mieć jakiś ukrytych wartości, które wychodzą na wierzch po głębszym przeczytaniu tekstu. Jeżeli tak chcemy, musimy je jakoś ukryć, aby czytelnik musiał domyślać się ich znaczenia. Przykładem są chociażby ci złodzieje. Czasami zwierzęta, rośliny a nawet przedmioty mogą zostać poddane takiemu zabiegowi. Tutaj mamy następujący wzór:

Byli sobie kruk i lis. Kruk zabrał skądś kawałek sera, a lis był głodny. Wobec tego sprytny lisek zaczął nakłaniać kruka, żeby zaśpiewał. Ten spełnił prośbę, lecz przy okazji spadł mu ser. Lis chwycił ser i uciekł.

Pochodzi to z bajki "Kruk i Lis", w dość dużym skrócie. Jaki tu głębszy sens? Mianowicie Kruk reprezentuje kogoś próżnego, kogoś, kto jest łatwowierny i naiwny. Natomiast lis jest chytry i sprytny, co pokazuje też, że potrafi sobie dać radę w życiu, czyli jest zaradny. Niby krótki tekst, ale interpretacja może porazić niczym obuch.

6. Dobre rady.
Na samym końcu chciałbym zamieścić mały dekalog dla początkującego pisarza:

1. Zawsze, ale to zawsze wstawiaj opowiadanie do Worda przed wysłaniem.
2. Nie przejmuj się krytyką, gdyż ona powinna wytknąć ci błędy, abyś ich unikał w przyszłości.
3. Jeżeli ktoś ostro skrytykuje twoje opowiadanie nie podając przyczyn, po prostu spytaj o nie.
4. Przyzwoite opowiadanie powinno mieć co najmniej 200 słów, jest to absolutne minimum! Oczywiście, nie musisz liczyć wyrazów, ale to nie wygląda na coś napisane od ręki.
5. Niedobrze jest pisać strasznie rozwlekłe opowiadanie. Nie ma sensu pisać rozległej pracy magisterskiej na 2500 słów, lepiej to skrócić i od miejsca cięcia rozpocząć następną część.
6. Dobre opowiadanie to takie, które przykuwa uwagę czytelnika, nie dając mu się nudzić. Jeżeli chcesz napisać, iż w wiosce, którąpostanowiłeś spenetrować, nie było nic ciekawego, to napisz chociażby, że stał tam jakiś posążek, słup soli. Epizod z opisywaniem miejsca w którym nic się nie dzieje nie jest najlepszym pomysłem.
7. Jeżeli możesz gdzieś wstawić epitet, zrób to. Opisów nigdy za wiele.
8. Zanim przedstawisz opowiadanie szerszemu gronu czytelników, najpierw daj to komuś pojedyńczemu do przeczytania.
9. Nigdy nie umniejszaj własnej wartości, nie myśl negatywnie. Wierz w siebie!
10. Przenigdy i za nic w świecie nie kopiuj niczyjej pracy. Jest to plagiat, czyli podkradanie komuś pracy.

Mam nadzieję, iż ten poradnik pomoże komuś pisać lepsze opowiadania, niż skrobał dotychczas. Może też zachęci on kogoś do złapania pióra w dłoń? Żywię wielką nadzieję.

www.tibiafun.pun.pl bullterier miniatura cena